Červencový díl věnujme jednomu jedinému hostinskému zařízení, a to Parkhotelu.

Zahradní a okrašlovací spolek na návrší městského parku vybudoval v roce 1901 stylovou výletní restauraci a na počest císaře Františka Josefa I. ji pojmenoval Císařská výšina (Kaiserhöhe). Restaurace s nádherným výhledem začala sloužit v dobách velkého rozkvětu města. Sloužila nejen místním občanům ale především turistům. Německý horský spolek roku 1902 otiskuje inzeráty tehdejšího hostinského Augusta Posselta s lákadlem nádherného výhledu na Jizerské hory a Krkonoše. Zisk z provozu restaurace byl zřejmě vysoký, když dovolil již roku 1909 objekt přestavět. Dřevěná část byla nahrazena zděnou. Z dochovaných tiskovin víme, že tu roku 1911 byl hostinským Gustav Augsten, kolem roku 1925 Johann Senze, po roce 1927 Alfred Böhm, za něho byla restaurace přejmenována z Císařské výšiny na Restauraci v městském parku. Oběd jste tu mohli pořídit v ceně od 8 do 12 korun, večeři od 5 do 10 korun. Objekt nabízel i několik pokojů k pronajmutí, za lůžko bylo účtováno 6 až 10 korun. Okrašlovací spolek se tou dobou rozhodl pro generální přestavbu restaurace na hotel, který by se stal reprezentačním místem pro celé město. Garance nad dílem převzala smržovská spořitelna a radnice. Stavební firma smržovského architekta Hugo Hübnera roku 1929 objekt přestavěla do dnešní podoby. S novým jménem Parkhotel a s moderním vybavením byl slavnostně otevřen v neděli 5. ledna 1930. Od této chvíle se Parkhotel opět stal cílem turistických výletů, byl využíván pro téměř všechny významné společenské či politické události, plesy, taneční zábavy, divadelní představení. Období rozkvětu zanedlouho vystřídaly jiné časy. Německá armáda si Parkhotel v roce 1943 zvolila jako vhodné místo pro léčení raněných vojáků. A v roce 1945 bylo v hotelu zřízeno ubytování sovětského velitelství pro celý jablonecký okres. Prvním poválečným hostinským se stal pan Bohumil Bělský, který restauraci zprovoznil již v říjnu 1945. Roku 1951 ho vystřídal František Štěpán. Od roku1952 následovala řada hostinských, kteří se měnili téměř každý rok - Josef Hlubůček, Rudolf Fejt, Eva Bradáčová, Josef Červenka, Karel Zlatohlávek, František Lev, Josef Šnajdr. Roku 1965 se parkhotelským hostinským stal Josef Kotáb. Dcera Olga Hymanová vzpomíná na hospodský život z pohledu dítěte: „Táta se narodil 28. července 1922 ve Višňové u Příbramě, ve vesnici, kde se natáčel seriál Chalupáři, maminka 9. září 1934 v Brně. Táta byl vyučený v oboru, mamka byla úřednice, práce a minulý osobní život je zavál do Jablonce nad Nisou, kde se seznámili. Táta pracoval v restauraci U Seidlů blízko jabloneckého nádraží, mamka tam chodila na obědy, jednou někdo z personálu onemocněl, mamka zaskočila a už zůstala. V roce 1964 přišli do Smržovky do Parkhotelu, kde byli až do roku 1972, poté je vystřídali Kremláčkovi. Naši pak měli Slávii, chvilku Kufr a pak zas Slávii, v roce 1975 vzali prodejnu potravin v Nové Vsi. Dokud jsme byly se sestrou malé a hlídaly nás dvě starší sestry, tak o nás naši neměli strach, ale pak nastala doba, kdy si nás chtěli po večerech ohlídat. Hospodský život se nám jako dětem líbil, bydlet v Parkhotelu byl zážitek. Jen ta tajemná sklepení! Chodívaly jsme i později spát a dostávaly od hostů ze Západu žvýkačky a čokolády, které tady nebyly k dostání. Pamatuji se, že asi dva roky u nás bydleli Jugoslávci, kteří zde byli pracovně. Jednou mi jeden dal čokoládu a já mu povídám: Já mám ještě Danu, Jarču a Janu (směje se Olga.) Mamka také dělávala zmrzlinu, která se v létě prodávala, když byla otevřená zahrádka, to jiné děti neměly. Na druhou stranu naši byli od brzkého rána až do noci v práci, neměli čas s námi nikam jezdit, žádné výlety, jenom práce.“
A kdo další z provozních či hostinských na chvíli spojil svůj život s Parkhotelem? Bohuslav Zeman, Kapčiarovi, Vladimír Bělík, Karel Bakule, Naděžda Rychtárechová, ing. Heller, Josef Lesák. Od listopadu 2002 skončilo časté střídání „stráží“. Parkhotelu se začalo blýskat na lepší časy, převléká se postupně do nových šatů a získává zpět svůj věhlas. Za proměnou stojí jeho majitel Patrik Bonnan.

Miroslava Ledecká a Inka Urbanová
Smržovský zpravodaj, červenec 2013